Milföy Pastası Tarifi

MİLFÖY PASTASI

kolay milföy pasta tariflerinden birisi

Hamuru:

 • 350 gr. un
 • 30 gr. margarin (içine)
 • 320 gr. margarin (ortasına)
 • 185 gr. su
 • 2 kahve kaşığı tuz
 • üstüne, 3 çay kaşığı pudra şekeri

Kreması:

 • 500 gr. süt
 • 80 gr. toz şeker
 • 50 gr. tereyağı
 • 1 bütün yumurta
 • 2 adet yumurta sarısı
 • 1 kahve kaşığı vanilya

Hazırlanışı:

Krema malzemesi ile, daha önce de tarif ettiğimiz şekilde pastacı kremasını hazırlayın ve bir tarafa bırakın. Hamur bölümündeki malzeme ile milföy hamurunu hazırlayın. Bunun için, unu hamur tahtasına eledikten sonra, ortasını havuz gibi açın. Buraya iyice yumuşatılmış 30 gr. margarin , 20 gram tuz ile azar azar suyu katarak yoğurun. Orta yumuşaklıkta bir hamur yapın. Sonra bu hamuru 5 dakika vururcasına yoğurarak özleştirin. Hamuru bir yağ kağıdına sararak serin bir yerde yarım saat dinlendirin.

Hamuru kağıttan çıkararak unlanmış taşa koyun, merdane ile yarım santim inceliğinde dört eşit köşeli yıldız şeklinde açın. Sonra’bunun tam ortasına dondurulmuş ve kalıp şeklindeki 320 gram margarini koyun. Sonra köşelerden birini yağın üstüne kapatın.

Diğer köşeleri de üst üste kapatarak bohça şekli verin. Yağ kağıdına sıkıca sararak buzdolabında bir saat dinlendirin. Bir saat sonra hamuru buzdolabından alarak üstündeki yağ kağıdını çıkarın. Sonra hamuru yine unlanmış taş üstünde merdane ile yarım santim inceliğinde uzunlamasına doğru açın. Sonra da uzunca açılan bu hamurun her iki ucunu eşit bir şekilde üste kıvırın. Sonra cüzdan kapatır gibi üst üste kıvrılmış olan bu çift katı diğer çifte katın üstüne kapatın. Dörde katlanmış olan bu hamuru merdane ile tekrar yarım santim inceliğinde uzunluğuna açın. Yine aynı şekilde dörde katlayın.

Hamuru tekrar bir yağ kağıdına sarın, serin bir yerde bir saat dinlendirin. Bir saat sonra yine aynı işlemi tekrarlayın. Yağ kağıdına sararak buzdolabında bir saat daha dinlendirin.

Dördüncü defa katladıktan sonra, bunu iki santim küçüklüğünde parçalara doğrayın. Sonra bu küçük hamurları tekrar birleştirerek yoğurmak suretiyle toplayın. Sonra da bu hamuru bir yağ kağıdında sarılı olarak buzdolabında bir saat daha dinlendirin. Bir saat sonra hamuru ikiye kesin. Her bir kısmı merdane ile 30 santim en ve 40 santim boyundaki fırın tepsisi büyüklüğünde açın.

Sonra da açılan bu hamuru içi ıslatılmış iki fırın tepsisine yayın. Mümkünse tepsilere yayılmış hamurları tepsileriyle olduğu gibi buzdolabında bir saat daha bırakarak hamurların sertleşmesini temin edin. Orta ateşteki fırında 30 dakika pişirin. Tepsileri fırından alarak hamurlar soğuduktan sonra bunları kırmadan tepsiden çıkarın.

Her tepsideki hamuru üç uzun eşit parçaya keserek altı parçaya bölün. Sonra kesilen hamurlardan ikisinin üstüne hazırladığınız kremanın yarısını sıvayın. Üzerine ikinci hamurları oturtun, ikinci hamurların üstlerine de kalan kremayı sürdükten sonra bunun üstüne üçüncü hamuru oturtun. Sonra bu uzun hamurların üstüne pudra şekeri eledikten sonra, hamurları 5 santim eninde küçük parçalara kesin. Bir tabağa alarak servis yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir