Google’dan Kötü Haber: Google+ Kapanıyor!

Google, Pazartesi günü, 500.000 kullanıcıya kadar özel verileri açığa çıkaran bir güvenlik açığı keşfettikten sonra, şirketin Facebook’u karşı uzun süredir mücadele eden sosyal paylaşım platformu olan Google Plus‘ı kapatacağını söyledi. Google, kullanıcılarına Mart ayında yaşanan güvenlik sorunu hakkında bilgi vermedi; fakat sonrasında arama devi bir blog yazısında açıklamak durumunda kaldı.

Diğer şirketler tarafından yapılan yaklaşık 438 uygulama, uygulama programlama arayüzleri olarak adlandırılan kodlama bağlantıları aracılığıyla bu güvenlik açığına erişmiş olabilir. Geliştiricilerin dışındakiler, kullanıcı adları, e-posta adresleri, meslek, cinsiyet ve yaş bilgilerini görmüş olabilir. Şirket, telefon numaralarına, mesajlara, Google Plus yayınlarına veya diğer Google hesaplarındaki verilere erişemediklerini belirtti. Google, dış geliştiricilerin güvenlik kusurunun farkında olduğunu ve herhangi bir kullanıcı profiline dokunulmadığına dair hiçbir kanıt bulamadığını söyledi. Kusur Mart ayında yapılan bir güncellemede düzeltildi.

Bu yılın başlarında Facebook, Trump kampanyası için çalışma yapan İngiliz araştırma kuruluşu olan Cambridge Analytica’nın 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerine uygun olmayan bir şekilde eriştiğini kabul etmişti. Facebook’un Genel Müdürü Mark Zuckerberg, bu ve diğer konularda Kongre duruşmalarında iki gün tanıklık etti. Şimdi ise, Google’ın Genel Müdürü Sundar Pichai’nin büyük olasılıkla kongrenin önünde ifade vermeye çağrılacağını belirten Google sözcüsü Rob Shilkin, bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Şirketin, bu hafta açıklamalarını duyurmayı planladığını söyledi.

Google Plus’ta İşler Yolunda Gitmedi

2011 yılında tanıtılan Google Plus, kullanıcıları arama motoru ve YouTube da dahil olmak üzere çeşitli Google ürünlerine bağlayan bir Facebook rakibi olması gerekiyordu. Ancak birkaç sadık kullanıcı dışında, istenilen başarı yakalanamadı.
Google, Google Plus’ı kaç kişinin sık kullandığını söylemedi, ancak blog yazısında hizmetin düşük kullanımı olduğunu söyledi; kullanıcıların oturumlarının yüzde 90’ı beş saniyeden daha uzun kalmadığını belirtti.Google’ın mühendisleri güvenlik açığını keşfettiklerinde, Google Plus‘ı korumak için gerekli çalışmaların, ürünün yetersiz kullanımını göz önüne alarak çabaya değmediği sonucuna vardılar.

Hazin Son

Google, Ağustos 2019‘da Google Plus‘ın tüketici sürümünü kapatmayı planladığını söyledi; ancak kurumsal müşteriler için inşa edilen bir versiyon hala mevcut olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir