Galaxy S9 ve Galaxy S9+ Alınır mı?

Galaxy S9 ve Galaxy S9+: Yükseltme ya da yükseltmeme nedenleri!

Galaxy S9 ve Galaxy S9 +, Samsung’un hayranları için büyük bir soru ile geldi: Galaxy S8’den S9’a geçmeli miyiz? Şimdi, MWC 2018‘de tanıtılan bu yepyeni telefon modeli üzeride duracağız.

İnsanları ilk bakışta, S8 ile Galaxy S9 gibi yanıltmak kolay olacak. Çünkü, Samsung, akıllı telefonu sanki hiç yeniden tasarlamamış gibi görünüyor. Oysaki şirket, bugüne kadarki en popüler tasarım olduğunu iddia etti. 2017 ve 2018 amiral gemileri aynı ekran boyutuna ve çözünürlüğüne sahip ve her ikisi de kasasını sol ve sağ kenarlarını saran kavisli bir Süper AMOLED paneli kullanmaktadır.

S9 ve S9 + sırasıyla S8 ve S8 + ‘den daha kısadır. Bununla birlikte, yeni telefonlar da öncekilerden daha geniş, daha kalın ve daha ağır. Örneğin Galaxy S9, 147.7 x 68.7 x 8.5 mm ve 163 gram, Galaxy S8 ise 148.9 x 68.1 x 8.0 mm ve 155 gram. Galaxy S9 + ‘da ise 158.1 x 73.8 x 8.5 mm ve 189 gram ölçüyor, buna karşın 159.5 x 73.4 x 8.1 mm ve 173 gram S8 + bulunuyor.

Cihazın biraz büyümesiyle, haliyle batarya kısmında da bazı miliamper artışları da bekleriz; fakat piller aynı boyutta! Geçen seneki seride olduğu gibi S9’da 3.000 mAh, S9 Plus 3.500 mAh.

Lakin ekran geçen yılın telefonlarından yüzde 15 daha parlak. Arka yüzdeki parmak izi algılayıcısı, kameranın yanındaki sinir bozucu konumundan bunun altındaki çok daha ergonomik erişilebilir bir konuma taşınmış.

Eğilimi çok hoş bir şekilde bastıran Galaxy S9 ve S9+, 3.5mm kulaklık girişi özelliğini ve IP68 su ve toz direncini de koruyor. Bununla birlikte, Samsung stereo hoparlörlerin eklenmesinin bir yolunu bulmuş.

Bu arada, iris taraması ve yüz tanıma, Samsung’un Akıllı Tarama adlı çalışması adı altında birleştirildi. Galaxy S8, düşük ışık koşullarında mücadele eden iris sistemi için yüz tanıması çok kolay aldaltığı için çok eleştirilmişti ve Galaxy S9 ve S9 Plus‘da ikisini birleştirerek söz konusu kolaylık ve güvenlik sözü verdi. Bununla birlikte, Samsung Pay gibi uygulamalar ile ödeme konusunda da maksimum korumayı hedefliyor.

Daha esnek bir kamera

2018, Samsung için iki büyük kamera değişikliği getiriyor. Bir taraftan, Galaxy S9 Plus‘ın arka planda ikinci bir kamerası var; Note 8’in ardından optik yakınlaştırma ve arka plan odaklı portre stili fotoğraf çekimleri için 2x telefoto lens yer alıyor.

Akıllı telefonda ilk defa mekanik olarak değiştirilen iki farklılık var. Samsung’un gündüz sahnelerinde aşırı pozlama veya püskürtme olmaksızın daha doğru renkler sunacağını söylediği f/2.4 diyafram açıklığı lensi ve daha düşük ışık performansı için bir f/1.5 diyafram açıklığı lensi var. Galaxy S8‘deki f/1.7 lens ile karşılaştırıldığında Galaxy S9‘un f/1.5 objektifi yüzde 28 daha fazla ışık getiriyor.

Telefonlar, kamera Pro modunda manuel olarak kontrol edebilmenize rağmen, ışık koşullarına göre ikisi arasında otomatik geçiş yapıyor. Bu arada, kamera sensörünün 4x yakalama hızı için kendi dahili belleği var. Samsung bunu, Galaxy S8 çekimlerinden %30 daha az gürültüye ulaştırmak için ard arda alınan 12 görüntünün verisini birleştiren çok çerçeveli gürültü azaltma sistemi ile iyi kullanıyor. Ayrıca yeni, 960 fps süper yavaş modun kapısını açıyor.

Daha fazla güç, daha fazla verimlilik

Beklediğiniz gibi Samsung, Galaxy S9 ve S9+ için en yeni işlemcileri kullanıyor: Bu durumda, ABD’de Snapdragon 845 kullanılacak anlamına geliyor. S9, 4GB RAM ile eşleştirirken S9+ 6GB‘a çıkıyor. Her biri uyumlu ağlarda Gigabit LTE‘yi destekliyorlar.

Bu, Android 8.0 Oreo‘yu daha pürüzsüz ve uygulamalarınız daha duyarlı olmasını sağlayacak. ancak Samsung da yeni yongasetini DeX modundaki bir güncellemede çalışmaya koyuyor. Galaxy S9 ve S9+, docking istasyonunun yeniden işlenmiş bir versiyonu olan yeni DeX Pad ile artık S8, S8 + ve Note 8, Full HD’den 2K kadar olan monitörleri destekliyor. Kurumsal müşteriler, güvenli masaüstü uygulamaları ekleyebilecekler.

Galaxy S9 ve bir DeX Pad‘in harici çevre birimlere ihtiyaç duyması gerekmiyor. Çünkü telefonun kendi ekranında bir trackpad (dokunmatik yüzey) veya sanal klavye bulunuyor. Böylelikle klavye ve fare taşıma derdiniz ortadan kalkmış oluyor. Başka bir yere gittiğinizde gereken tek şey bir ekran, böylece dizüstü bilgisayarınızı evde bırakabilirsiniz.

AR Emoji Nedir?

Aynen iPhone X‘de animoji olduğu gibi, Galaxy S9 ve S9 + da Samsung AR Emoji‘e sahip. Bununla birlikte, sadece bir avuç karakter yüzünü canlandırmak yerine Samsung‘un versiyonu, her kullanıcıyı bir çizgi film halinde yeniden yaratmayı vaat ediyor. Yüzünüzü taradıktan sonra, cilt tonu, saç ve göz renginizi ve diğer özellikleri kişiselleştirmek için S9‘u kullanabilirsiniz; ardından sanal sürümünüzün giymesi için bir kıyafet seçebilirsiniz.

Öne bakan kamerayı kullanarak, AR Emoji karakterini canlandırabilirsiniz. Bu anlık görüntüleri paylaşabilir veya eksiksiz bir video olarak kaydedilebilirsiniz. Zaman, Apple’ın iPhone X‘teki animojilerinden daha uzun ömürlü olup olmadıklarını gösterecek…

Sonuç olarak: Eğer bir S8 ya da S8+ sahibiyseniz, bariz olarak yenilik içermeyen S9 ve S9+’ı tercih etmeyebilirsiniz; zira 4.599 TL gibi fahiş bir fiyatla kullanıcılarına sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir