Etiket arşivi: gönen iğne oyaları

Gönen İğne Oya Modelleri

BALIKESİR GÖNEN İĞNE OYA ÖRNEKLERİ

İsmi ile ün salmış iğne oyası denilince Balıkesir Gönen iğne oyaları mı? denilen birbirinden şık, güzel ve bir çok kadar da hamarat eller tarafından yapılmış olan Gönen iğne modellerini sizlere tanıtacağız.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor. Gönen nedir, nerededir?

Gönen, Balıkesir ilinin 71000 nufüslü bir ilçesidir. Aslında sadece elişi modelleri ile ün salmamıştır. Gönen Kaplıcaları halk arasında oldukça çok bilinen ve bir çok hastalığa iyi geldiği söylenen bir sürü kaplıcaları vardır. Şimdi asıl konumuza gelelim. Bu konuda Gönen ilçesinin nam salmasının en büyük nedenlerinden birisi de; İğne oyalarının bu ilçede ticari amaçla kullanılmasıdır. Tabi ki diğer yörelerde, bölgelerde bu tür elişi örnekleri vardır, yok demiyoruz. Fakat Gönen bu konuda farklı bir konumda kendisine yer vermiş durumdadır.

Bu modeller zor oldukları kadar çok gösterişli ve zarif bir görünüme sahiptirler.

Elemeği göznuru işleri sevenler havlu kenarlarında, fistok örtülerinde, komidinlerde, masa örtülerinde ve genç kızların evlilik öncesi

hazırladıkları çeyizlerinde, bohçalarında sık sık gönen iğne oya örnekleri kullanılmaktadır.

Aşağıda sizler için sunduğumuz modeller arasında da bir çok modele ulaşabilirsiniz.

Eğer bu modellerin herhangi birinin yapılışı biliyor ve bizlere gönderip diğer ziyaretçilerle paylaşmak istiyorsanız. Aşağı tarafta ki yorum bölümünü kullanınız.

Örnekleri büyütmek için ilk sırada bulunan resime tıklayınız. Ardından diğer modellere de geçiş yapılme imkanına sahipsiniz.